30.05.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Bojnický zámok

Lokácia:
Trenčiansky kraj, okres Prievidza 
GPS:
N 18.57699966431    E 48.78057098389
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Bojnice
Najbližšia vlaková stanica
Prievidza
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Bojnický zámok postavili na travertínovej kope, kde stála v 11. storočí stredoveká pevnosť. Vystriedal niekoľko majiteľov, no prvenstvo patrí Matúšovi Čákovi, poslednými vlastníkmi bol rod Pálfiovcov. Vlastnili ho nepretržite od roku 1643 do roku 1918. Posledný vlastník, František Pálfy, nechal hrad romanticky prestavať. Údajne to urobil pre svoju tajnú lásku, no umrel ako starý mládenec, skôr, než stihol hrad dostavať. Jeho smutný osud pripomína tŕňová koruna, ktorá visí na jednej zo zámockých veží.

Stavebné plány na prestavbu zhotovil architekt Jozef Hubert, ktorý sa inšpiroval architektúrou francúzskych zámkov v povodí rieky Loiry. V Strednej Európe nemá súbor bojnických veží, striech a cimburí obdobu. Výnimočné sú aj interiéry: Zlatá sála s bohato zláteným stropom či Mramorová sála s pôvodnými maľbami na stenách. Unikátna je aj Turecká sála a kaplnka s obrazmi z roku 1662. Gróf Pálfy odpočíva v jaskyni pod hradom. Raz vraj zo sarkofágu vytekala voda a Bojničania sa domnievali, že gróf opäť plače.

Pred vchodom ho hradu stojí vzácna 600-ročná lipa Kráľa Mateja. V blízkosti je aj zoologická a botanická záhrada. Na zámku vás každoročne postraší Medzinárodný festival duchov a strašidiel.

Otváracie hodiny:  

Máj až september, od utorka do nedele, od 9:00 do 17:00

Október až apríl, od utorka do nedele, od 10:00 do 15:00

 

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube