23.06.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Budatínsky zámok

Lokácia:
Žilinský kraj, okres Žilina, Žilina 
GPS:
N 18.73460769653    E 49.23620605469
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Žilina / Budatín
Najbližšia vlaková stanica
Žilina
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Budatínky zámok bol pôvodne strážnym hradom. Postavený bol v druhej polovici 13.storočia. Vypína sa na skale, na strategickom mieste zlievania sa Váhu a Kysuce. Vyberalo sa tu clo. Na zámok bol prestavaný až neskôr.
 

Základ tvorí charakteristická kruhová obytná veža na kamennom opevnení. V 14.storočí sa stal majiteľom Matúš Čák. Vďaka jeho výbojom a obrannou stratégiou sa k veži pribudovali neskôr i opevnenie a obkolesenie obranným múrom. Tiež dobudoval obytné priestory - palác.

V roku 1487 sa stal novým majiteľom Gašpar Suňog - práve on udal smer vývoja hradu v súvislosti s jeho rodom a naskoršími prestavbami, ako napríklad renesančná prestavba v roku 1551.

Výzor hradu ovplyvnilo i turecké nebezpečenstvo, ale aj stavovské povstania. Začiatko 17.storočia teda pribudlo ďalšie opevnenie s bastiónmi a priekopa na severovýchode. Baroko prispelo kaplnkou a kaštieľom, parkom. Požiar v roku 1849 zničil stavebnú konštrukciu aj vybavenie vnútra. Postupne sa až podnes čiastočne rekonštruuje. 

V jeho priestoroch sídli Považské múzeum. Náučný chodník v areáli s opisnými tabuľkami upozorňuje na prírodné krásy okolia. 

V súčasnosti je vnútro hradu verejnosti neprístupné, no je možné si telefonicky objednať prehliadku:

041 / 500 15 11. 

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube