30.05.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Matejov dom v Banskej Bystrici

Lokácia:
Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Banská Bystrica 
GPS:
N 19.14625167847    E 48.73652267456
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Banská Bystrica
Najbližšia vlaková stanica
Banská Bystrica
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Matejov dom postavili v roku 1479 a od začiatku bol súčasťou baníckej bašty. Budova vyrástla najmä do výšky, má až štyri poschodia. Na fasáde nájdeme ešte aj dnes reliéfne kamenné maľby ako pamiatku na Mateja Korvína a Beatrix Aragónsku. Nechýba ani erb mesta.
Miestnosti v interiéri majú prevažne ploché strechy, v niektorých sa zachovala valená klenba. Priečelie zdobí kamenný balkón.
V baníckej bašte boli v 16. a 17. storočí delá, ktoré chránili mestský hrad od severu. Neskôr bola budova skladom púštneho prachu a obilia. V 16. storočí tu postavili dokonca aj mlyn na obilie, preto sa kedysi bašta volala Mlynská. Začiatkom 20. storočia prešla budova čiastočnou rekonštrukciou, a tak tu mohli po prvýkrát vystavovať.
Umiestnili sem expozíciu Stredoslovenského múzea, ktorá je venovaná histórií mesta. 15. októbra ju slávnostne otvorili a zaberá plochu 470 metrov štvorcových. Súčasťou výstavných priestorov je aj moderný klimatizovaný depozitár, ktorý sa nachádza vo vrchnom podlaží a v podkrovných priestoroch.
 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube