23.06.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Sklabinský hrad

Lokácia:
Žilinský kraj, okres Martin 
GPS:
N 19.70000076294    E 48.65999984741
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Sklabinský Podzámok
Najbližšia vlaková stanica
Martin
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Predchodcom hradu bolo staršie hradisko. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a  stal sa strediskom hradného panstva. Od roku 1328 bol sídlom turčianskej stolice. V roku 1436 hrad vyhorel. Nesledovali zdĺhavé a nákladné rekonštrukcie, ktoré pokračujú až dodnes.

V roku 1527 sa novým majiteľom hradu stal Františka Révai. Ten sa stal dedičným županom Turca. V roku 1554 hrad rozšíril o južné, druhé predhradie. Tieto stavebné úpravy súviseli aj s tureckým nebezpečenstvom, ktoré ohrozovalo predovšetkým južné kraje Slovenska. Bezpečnosť hradu sa teda zvýšila.

V súčasnosti sa z hradu  zachovala značná časť murív kaplnky, Čitateľné sú nábehy rebier klenby, časti veže, palácov, hospodárskych budov, opevnenia, bášt i kaštieľa. Múry siahajú miestami do výšky niekoľkých metrov, inde sú viditeľné len v teréne.

Na hrade sa organizujú hradné slávnosti. Pre organizované skupiny je možné zabezpečiť prehliadky hradu so sprievodcom. Pre dobrodruhov je k dispozícii možnosť stanovania v priestoroch hradu a na nádvoriach.

Hrad je autom prístupný až ku hradnej bráne.


Otváracie hodiny:
Vstup voľný neobmedzene, na vlastné riziko


Prístup:
Východiskový bod mesto Martin, okres Martin, Žilinský kraj. Smer Dražkovce, Záborie, Sklabiňa, Sklabinský Podzámok. Za Sklabiňou v smere do Podzámku na vrchole kopca odbočte vľavo 500 metrov po kamennej ceste zjazdnej všetkými dopravnými prostriedkami.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube