10.07.2020
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Súľovské skaly

Lokácia:
Žilinský kraj, okres Bytča, Súľov-Hradná 
GPS:
N 18.57169914246    E 49.15969848633
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Súľov
Najbližšia vlaková stanica
Predmier

Popis:

Rozprestierajú sa na území 543 hektárov. Tvoria ich zlepence súľovského typu, ktoré vytvorili v jednotlivých geologických obdobiach rozsiahle súvrstvia, na niektorýhch miestach hrubé až 600 metrov. Zvetrávanie ich rozlámalo, a tak sa vytvorili skalné útvary: veže, ihly či homole. Prírodovedci ich špecificky pomenovali: Gotická brána, Obrovská brána, Sova, Jašterička, Trojzubec či Mních.
 

Do západného okraja Súľovských vrchov sa zarezáva Súľovská tiesňava, ktorú vyhĺbil potok Hradnianka. Na severnej strane nájdete známy Hlbocký vodopád pri obci Hlboké v Bytčianskom okrese.

Dodnes sa tu zachovali vzácne skalné a lesné biocenózy. Častými rastlinnými druhmi sú zástupcovia karpatských endemitov ako klinček lesný či soldanelka karpatská či klinček včasný. Na vápencovom podloží žije najviac druhov rastlín. Po lesoch a čistinách sa presúva lesná zver - jelene, srny, diviaky či líšky. Poletujú tu vzácne motýle ako vidlochvost feniklový či jasoň červenooký a po zemi sa plazí užovka hladká, ktorú z výšky pozoruje sokol lastovičiar či jastrab veľký.

Druhý najvyšší vrch Strážovských vrchov Žibrid s nadmorskou výškou 876 m.n.m. sa vypína na východnom hrebeni pohoria. Predstavuje zalesnenú horskú dominantu nad obcami Jasenové a Zbyňov. Poskytuje výhľad na celú Súľovskú a Rajeckú kotlinu a aj na Malú Fatru či Kľak.

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube