23.06.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Velka lúka Villa Rustica/ zastávka MHD ??

Lokácia:
Bratislavský kraj, okres Bratislava IV, Bratislava - Dúbravka 
GPS:
N 17.01583290100    E 48.19555664062
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
MHD
Najbližšia vlaková stanica
Bratislava
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Villa Rustica to sú zvyšky rímskej vily nacháchadzajúcej sa na Veľkej lúke. Boli objavené v roku 1982 na základe archeologického výskumu. Dnes sú z nej vidieť iba kamenné základy z ktorých je vidieť že budova s rozmermi 13 x 11 metrov mala 6 miestností a 3 polkruhove apsidy . Tie boli pravdepodobne bazénikmi na studenú, teplú a horúcu vodu. Dnes si o jej veľkosti a vzhľade môžeme urobiť obraz na základe zakonzervovaných základov stavby.

Pri skúmaní pozostatkov stavby boli objavené nálezy dôležité pre jej datovanie. Ide najmä o rímsku keramiku, viacfarebné mozaikové sklo, bronzové spony, rímske mince a i. Výnimočným nálezom z tohto územia je drobná bronzová plastika predstavujúca starogréckeho boha plodnosti Priapa.

Toto obydlie si pravdepodobne postavil rímsky veľkostatkár zhruba v 1, alebo 2. storočí nášho letopočtu. Opustené bolo pravdepodobne v 3. storočí.

Prístup k pamiatke je napriek absencii značenia pomerne jednoduchý (nachádza sa neďaleko objektu Slovenských závodov technického skla).

 

Diskusia

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube