10.07.2020
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Vodné dielo (Gabčíkovo)

Lokácia:
Trnavský kraj, okres Dunajská Streda, Gabčíkovo 
GPS:
N 17.29100036621    E 48.00920104980
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Gabčíkovo
Najbližšia vlaková stanica
Dunajská Streda
Náročnosť
Výlet je zvládnuteľný aj s detským kočíkom
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Zaujímavosťou vodného diela Gabčíkovo sú 2 hlavné objekty:  vodná elektráreň a plavebné komory. Komory sú situované na ľavej strane rieky, elektráreň vpravo . Elektráreň je plne automatizovaná a má 8 hydroagregátov ktoré generujú 720 MW čo je asi 8% celkovej spotreby energie na Slovensku. Prehliadka elektrárne je možná len po dohode s prevádzkovateľom alebo potom počas dňa otvorených elektrární či dňa Dunaja.
 
Plavebné komory sú ďalšou technickou zaujímavosťou. Každá z komôr má pôdorysné rozmery 34 x 275 metrov s minimálnou hĺbkou vody 4,5 metra a umožňuje lodiam prekonať výškový rozdiel v rozmedzí 16 - 23,3 metra. Preplavovanie je riadené z dozorne, ktorá je situovaná na tridsaťmetrovom pilieri. Aby ste si tieto inak nudné čísla užili odporúčame výhliadkovú plavbu loďou cez plavebné komory. Prevádzkujú sa 2 programy okružných plavieb a 4 výhliadkové plavby do Čunova, Štúrova, Ostrihomu a do Budapešti. Plavby trvajú 1 - 5 hodín, podľa dĺžky trasy.
 

Vodného dielo Gabčíkovo bolo pôvodne projektované ako súčasť sústavy vodných diel na Dunaji Gabčíkovo - Nagymaros. Keď od výstavby odstúpila Maďarská strana zrealizoval sa náhradný Variant C. Dnes sa ukazuje, že výstavba pomohla ako k regulacii hladiny Dunaja tak aj jeho ramien čím prispela k obnoveniu života v týchto ohrozených lokalitách.

Dostupnosť je ideálna pre korčuliarov či bicyklistov po hrádzi z Bratislavy. Bez problémov sa k vodnému dielu dostanete autom a samozrejme loďou.

 

Diskusia

ODPORÚČAME

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube